ОХОРОНА ПРАЦІ ТА БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

———————Небезпека під час зимових канікул————————–

Правила поведінки на льоду
Ожеледиця.
Надання-першої-допомоги-при-обмороженні.
Абетка з безпеки школяра середньої школи.
Заходи дорожньо-транспортний травматизм 2023_2024
ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВІЙНИ
Пам.ятка – вибухонебезпечні предмети
Підозрілі та вибухонебезпечні предмети. Пам’ятка 07.12.2022
ПАМ’ЯТКА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ ЩОДО ЙОДНОЇ ПРОФІЛАКТИКИ
Pamyatka_атака дронів-камікадзе
Дії в разі радіаційного забруднення_19.10.2022
Правила інформаційної безпеки під час війни
Запобігання обмороженням 30.11.2022
Попередження травматизму в зимовий період_14.12.2022
Як підготуватися до зими без світла, газу й тепла_21.12.2022
Безпека Новорічних свят -Pamyatka_28.12.2022
НАВЧАННЯ НАСЕЛЕННЯ РИЗИКАМ, ПОВ’ЯЗАНИМ ІЗ ПОВОДЖЕННЯМ З ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИМИ ПРЕДМЕТАМИ (презентація).
Методичні рекомендації щодо проведення бесід з учнями закладів загальної середньої освіти з питань уникнення враження мінами і вибухонебезпечними предметами.
Попередження травматизму зимовий період
Безпека дорожнього руху Pamyatka_03.01.2023
Обов’язкові правила поводження з інформацією під час війни
Як уберегтися при атаці дронів-камікадзе Pamyatka_16.01.2023
Як уберегтися при атаці дронів-камікадзе Pamyatka_15.02.2023
Підозрілі та вибухонебезпечні предмети Pamyatka_23.01.2023
БЕЗПЕКА НА ЛЬОДУ – Pamyatka_30.01.2023
Особливості викладання фізичної культури у 2022/2023 навчальному році.
Особиста гігієна- запорука здоров’я!
Як захиститися від Гепатиту А

Як підготуватися до зими без світла, газу й тепла

На випадок зникнення електроенергії:

– підготуйте запас води, їжі, ліків, батарейок, павербанків, ліхтариків, свічок і сірників;

– щоб зберегти тепло в приміщенні, заклейте щілини у вікнах і балконних дверях, закрийте їх ковдрами;

– за можливості придбайте дизельний або бензиновий генератор – він дозволить на певний час увімкнути електроенергію.

Утеплення квартири своїми руками

По-перше, треба зменшити вихід тепла з дому через двері та вікна. Зокрема, утеплити дерев’яні рами, заклеїти стики малярним скотчем або відрегулювати пластикові вікна на зимове щільне закривання.

Важливо перевірити зовнішню ізоляцію вікон. Якщо потрібно, то поновити монтажну піну й силікон довкола рам, а також під зовнішніми та внутрішніми підвіконнями.

Інший важливий момент – батареї, особливо ті, що розміщені в нішах, бо там стіна ще тонша. Варто придбати ізоляцію алюформ, яку помістити між стіною та батареєю. Таким чином тепло відбивається всередину помешкання й менше гріє зовнішню стіну.

Якщо ви мешкаєте в старому будинку з високими стелями, то необхідно розмістити під стелею спеціальні вентилятори, які повертатимуть тепле повітря донизу.

Електронагрівачі та їх небезпека

У разі відсутності центрального опалення можна використати електричні нагрівачі повітря. Їх моделі різняться за потужністю, безпечністю та економічністю.

Масляні обігрівачі, тепловентилятори та конвектори поступаються інфрачервоним панелям із кераміки та скла, мікатермічним і плівковим обігрівачам, які споживають значно менше електроенергії, а нагрівають швидше й краще.

Але при цьому є небезпека, особливо в старих будинках – їхня внутрішня мережа не розрахована на підключення великої кількості електроприладів. Якщо мешканці будинку увімкнуть занадто багато приладів одночасно, мережа перевантажиться й вимкнеться.

Підготовка до відсутності тепла

  • Подбайте про теплий домашній одяг, ковдри та інші засоби зігрівання.
  • Зберігайте тепло – заклейте/закрийте тканиною щілини у вікнах і дверях.
  • Подумайте про додаткове джерело тепла – обігрівач, газову грілку або пічку.
  • Придбайте генератор.

Пам’ятка дотримання основних правил безпеки під час   

 Новорічних та Різдвяних свят

Щоб уникнути небезпек у вашій оселі під час Новорічних свят, ялинку слід розмістити на стійкій основі (на підставці, в посудині з піском) так, щоб вона не перешкоджала виходу з приміщення, знаходилася на відстані не менше півметра від систем опалення, телевізорів, приймачів, магнітофонів, легкозаймистих матеріалів. Це робиться на той випадок, щоб при виникненні пожежі полум’я не перекинулося на займисті речі.

Для прикрашання ялинки застосовуйте електричні гірлянди тільки заводського виготовлення. Лампи гірлянди закріплюйте надійно, бо при падінні від поштовху чи протягу вони можуть стати причиною пожежі. Обов’язково перевірте справність електричного проводу, його ізоляцію. Слід завжди пам’ятати, що сама хвоя легкозаймиста.

Якщо ви помітили несправність гірлянди або з’явилося миготіння лампочок, іскріння, сильне нагрівання проводу, негайно вимкніть її.

 Дії при загорянні ялинки:

–    зваліть ялинку на підлогу, щоб полум’я не піднімалося вгору (можуть зайнятися шпалери та штори);

–   накиньте на неї ковдру, закидайте вогонь піском чи залийте водою (якщо ялинка штучна);

–    пам’ятайте, що синтетична ялинка горить швидше, при цьому матеріал, із якого вона виготовлена, плавиться й розтікається, виділяючи отруйні речовини (оксид вуглецю, синильну кислоту та фосген);

–    не торкаючись палаючої синтетичної ялинки голими руками, накиньте на неї цупке покривало (ні в якому разі не гасіть водою полімери, які горять, бо можливе розкидання іскор і розплавленої маси);

–    при загорянні електрогірлянди негайно вийміть із розетки вилку електроприладу (вона повинна бути в доступному місці) чи вимкніть автоматичні запобіжники (викрутіть пробки) в електросиловій;

–    зателефонуйте до рятувальної служби (тел. 101);

–    до прибуття пожежників намагайтеся за допомогою піску та води ліквідувати осередок пожежі або хоча б не допустити розповсюдження вогню;

–    не відчиняйте вікна і двері, як і в інших випадках пожежі у квартирі, оскільки протяг більше роздує полум’я;

–    повідомте сусідів про виникнення пожежі та, якщо це необхідно, виведіть людей, присутніх у квартирі, у під’їзд.

❄️«Обережно, крига!

Тонкий лід є найпоширенішою небезпекою в осінньо-зимовий період. З настанням холодів щороку відбувається чимало трагедій, пов’язаних із загибеллю людей на водоймах, вкритих кригою. Діти і любителі зимової риболовлі – саме ця категорія населення найчастіше стикаються з цією небезпекою.

Ніколи не перевіряй товщину льоду ударами ніг!

Під час руху по льоду слідкуй за його поверхнею, обходь небезпечні місця та ділянки з кущами і травою. Особливу обережність проявляй у місцях зі швидкою течією, джерелами, струмками та теплими стічними водами підприємств. Якщо лід недостатньо міцний, негайно зупинися і повертайся назад тим же шляхом, роблячи перші кроки без відриву ніг від його поверхні.

У випадку, якщо ти все ж провалився під лід: 👇
☃️ не піддавайся паніці, утримуйся на плаву, уникаючи занурення з головою;
☃️ клич на допомогу;
☃️ намагайся вилізти на лід, широко розкинувши руки, наповзаючи на його край грудьми і почергово витягуючи на поверхню ноги;
☃️ намагайся якомога ефективніше використати своє тіло, збільшуючи ним опорну площу;
☃️ вибравшись на лід, перекотися і відповзай в той бік, звідки ти прийшов, де міцність льоду вже відома.
Далі тобі необхідно переодягнутися. Якщо сухого одягу під руками не виявилось, треба викрутити мокрий і знову одягнути його. Щоб зігрітися, виконуй будь-які фізичні вправи. Можна розтертися сухою вовняною тканиною, потім необхідно сховатися в захищеному від вітру місці, добре закутатись, по можливості випити чогось гарячого.

Звичайно, треба завжди намагатися врятувати людині життя, але перш ніж кинутися до того, хто провалився, тобі необхідно: 👇
❄️ покликати (якщо це можливо) на допомогу;
❄️ знайти предмет, який можна кинути потерпілому (міцну палицю, мотузку, власний пояс, шарф, сумку або рюкзак, якщо вони без речей і мають довгу, міцно пристрочену лямку);
❄️ оцінити, наскільки далеко від берега опинився потерпілий, і чи є можливість без перешкод дістатися до нього.

Якщо ти впевнений, що зможеш (чи готовий) врятувати людину, то:👇
💠 крикни, що ти йдеш на допомогу;
💠 наближайся до ополонки поповзом, широко розкинувши руки;
💠 підклади під себе лижі, дошку, фанеру;
💠 обговори свої дії з постраждалим (домовся про команду, на яку потужним ривком ти будеш його тягнути, а він в цей час намагатиметься виштовхнути тіло на поверхню);
💠 не підповзаючи до самого краю ополонки, подай потерпілому палицю, жердину, лижу, шарф, мотузку, санки чи щось подібне і витягни його на лід;
💠 витягнувши потерпілого на лід, разом із ним поповзом повертайся назад.

⚡️ Звертаємося до батьків: пильнуйте своїх дітей, не дозволяйте їм без вашого нагляду гратися поблизу водойм!

ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ ТА ОБМОРОЖЕННЯ

Постраждати від переохолодження можна навіть при плюсовій температурі. Зокрема, погодні умови з температурою нижче +7 °С вже вважаються такими, що можуть спричинити проблеми зі здоров’ям.

Холод згубно впливає в першу чергу на дрібні кровоносні судини людини. Що ж відбувається з органами й тканинами людини далі? Судини в кінцівках інстинктивно звужуються, щоб зберегти тепло. Саме за рахунок цього приплив крові до внутрішніх органів збільшується та підтримується внутрішня стабільна температура тіла. Ось чому циркуляція крові в кінцівках уповільнюється. Першими замерзають пальці рук і ніг, а також вуха та ніс,бо вони найменше захищені через те, що в них тонкий жировий прошарок. Спочатку замерзає шкіра, а вже потім замерзають підшкірний шар, судини, м’язи, нерви та навіть кістки. І для цього не потрібна наднизька температура. Температура, при якій можна переохолодитися, може бути навіть плюсовою. При переохолодженні температура тіла знижується до 35 °С і нижче.

Корисні поради

Одягайтеся багатошарово: одягніть на себе кілька легких одежин замість однієї теплої. Це попередить спітніння, що на морозі небезпечно. Якщо стане жарко, завжди можна зняти одну з одежин. Із цих же міркувань одяг має бути цілком вільний.

Захищайте відкриті ділянки шкіри. Не забувайте про рукавички, ніс  захищайте шарфом,а вуха шапкою та піднятим коміром.

Не виходьте на холод голодними. Обов’язково добре поїжте, краще щось висококалорійне. Коли відчуваєте, щозмерзли,  також з’їжте що-небудь.

Заходьте через кожні півгодини – годину в тепле приміщення, якщо ви проводите цілий день на вулиці.

Працюйте руками, рухайте ними, аби посилити кровообіг у судинах, які мерзнуть. Так само рухайте пальцями ніг. Можна пострибати з ноги на ногу, але не дуже енергійно,  бо це може зашкодити змерзлим тканинам.

Не перевтомлюйтеся. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Як правило, люди, відчувши, що починають замерзати, рухаються дуже активно. Але це також не зовсім розумно, адже енергія витрачається дуже швидко, а сили треба поновлювати. Томурухайтеся, але не надто інтенсивно.

Стежте за прогнозом погоди.

Як зігрітись у будинку за відсутності опалення: топ-10 порад

  • Відкрити штори, щоб упустити в приміщення сонячне світло.
  • Використовувати подвійні штори для запобігання втрати тепла.
  • Покласти килим на підлогу.
  • Після гарячого душу залишати двері ванни відчиненими.
  • Кутатись у ковдру, одягати теплий одяг.
  • Використовувати гарячу грілку.
  • Прикрити вентиляційні канали у квартирі.
  • Використовувати обігрівачі для підвищення температури повітря у квартирі.
  • Грітися за допомогою їжі та теплих напоїв.
  • Тримати ноги в теплому взутті.

Перша допомога

Не слід думати, що переохолодження швидко мине. Як тільки з’являться його симптоми (воскові плями та оніміння шкіри), негайно перейдіть у тепле приміщення!

Перша допомога при переохолодженні – зігрійтеся, посидьте в теплому приміщенні кілька годин, поїжте та попийте теплого.

У разі обмороження слід негайно звернутися до лікаря. Насамперед треба перевдягнутися: зняти мокрий одяг і загорнутисьу теплі простирадла та ковдри. Не можна чіпати обморожені ділянки тіла!!!

При відмороженні слід дотримуватися принципу «внутрішнього зігрівання» уражених тканин – накладати термоізолюючі пов’язки (ватно-марлеві, бавовняні тощо), уживати теплі напої.

Ні в якому разі не можна зігрівати уражені тканини тіла гарячою водою, або біля гарячих батарей, тому що це може призвести до значного поглиблення ураження.

Обов’язково пийте якомога більше рідини – будь-які теплі напої, окрім алкоголю. Вони відновлять нормальну температуру тіла та покращать циркуляцію крові. Прийміть знеболювальне та негайно зверніться за кваліфікованою допомогою!

 

Правила інформаційної безпеки під час війни

Інформаційна безпека на роботі

  1. 1. Нікому не можна розповідати про свою роботу. Це також фронт війни, тому не требанавіть гіпотетично давати розвідці супротивника додаткової інформації.
  2. 2. Не під’єднуйте свої девайси до мережі Академії. Навіть смартфон не варто заряджати від свого робочого комп’ютера. Чим менше контактів внутрішньої мережі із зовнішнім світом – тим менше шансів на успішну кібератаку зі сторони ворога.
  3. 3. Оновіть усі паролі.
  4. 4. Якщо ваш комп’ютер або смартфон веде себе підозріло, приходятьповідомлення з невідомих адрес на пошту чи в месенджери – одразу переустановіть операційну систему на комп’ютері, а на смартфоні зробіть загальне скидання.
  5. 5. Ні в якому разі не завантажуйте на робочий комп’ютер або на смартфон і не відкривайте підозрілі файли!

 Інформаційна безпека в побуті

‍Необхідно знати базові правила (4 перші пункти) та інші застереження:

  1. 1.Двофакторна автентифікація має бути увімкнута скрізь, у всіх сервісах.
    2. Оновіть паролі та зробіть їх безпечними – щонайменше 8 символів, літери великого й малого регістру, цифри та спеціальні символи. Не повторюйте паролі в різних сервісах.
    3. Не відповідайте на дзвінки з незнайомих номерів.
    4. Також для дзвінків найкраще користуватися захищеними Месенджерами. Дзвінки по мобільній мережі перехопити набагато простіше.
    5. Читайте лише офіційні джерела інформації.
    6. Не довіряйте чуткам і пліткам – те,  що Ви або члени Вашої родини не бачили на власні очі, варто сприймати максимально критично.
    7. Дуже важливо!  Не можна  панікувати! Тому будь-які панічні пости ігноруйте, а за можливості блокуйте їх авторів. Паніка – це  найстрашніше під час війни.
    8. Не фотографуйте та не викладайте в соціальні мережі фото військових, бойових дій, ракет і літаків у небі, результатів обстрілів. Можете повідомити про це військовому, бійцю тероборони чи поліцейському.
    9. Якщо Ви знаходитесь у зоні окупації – сидіть удома, очистіть свій телефон від фото, переписувань і підписок у соцмережах. Пам’ятайте: це тимчасово.
    10. Якщо можете – допомагайте один одному. Це найголовніше!!!

Що робити при відключенні електрики

Більшість відключень електроенергії усувається майже відразу, як тільки вони відбуваються, але деякі з них можуть тривати набагато довше – години або навіть дні. Якщо Ви підготуєтеся заздалегідь, то значно поліпшите час перебування без електроенергії. Ви і Ваша сім’я повинні бути готові перебувати без електроенергії принаймні до 72 годин.

 Підготовка

Тримайте електричний ліхтар, сірники, свічки в такому місці, яке швидко знайдете в темряві. Але місце зберігання сірників і свічок має бути недоступним для дітей!

Свічки в разі  неправильного поводження можуть викликати пожежу, тому ніколи не залишайте їх без нагляду, якщо вони запалені. Завжди гасіть свічки перед сном.

Більш безпечними засобами освітлення є електричний ліхтар і лампи з акумулятором. Батарейки для ліхтаря запасіть годин на 6 роботи й періодично оновлюйте їх запас відповідно до терміну зберігання, тому що від довгого зберігання вони висихають.

Ніколи не використовуйте деревне вугілля, туристичне опалення або домашній генератор у приміщенні – вони виділяють чадний газ! Оскільки Ви не можете відчути або побачити чадний газ, це може бути дуже небезпечно для життя.

Для кращої орієнтації в темряві та швидкого пошуку місця зберігання аварійних засобів освітлення  наклейте люмінесцентні наклейки.

Якщо  є можливість, не користуйтеся ліфтом у той день, коли Вам повідомили про планове відключення електроенергії, бо можете надовго затриматися між поверхами.

Не поміщайте в холодильник продукти, що швидко псуються. Не відкривайте свій холодильник або морозильник без необхідності: закритий морозильник збереже продукти замороженими протягом 24 – 36 годин. У разі тривалого відключення електрики продукти, що швидко псуються, потрібно з’їсти в першу чергу.

Дії

Якщо сталося відключення електричної енергії, то спочатку необхідно з’ясувати причину відключення. Причини відключення електрики можуть бути технічні (аварія, планові ремонти, перевантаження або замикання саме у Вашій квартирі) або не технічні (відключення через ззаборгованість або крадіжка лічильника).

  1. Якщо світло несподівано відключили, не зривайтеся відразу з місця, щоб знайти ліхтарик або свічку. Зачекайте пару хвилин, щоб Ваші очі адаптувалися до темряви. Ви станете розрізняти деякі предмети йне натрапите на стіл, стіну чи відчинені двері.

Якщо Ви заздалегідь потурбувалися про люмінесцентні наклейки, то беріть їх і йдіть до місця з підготовленим електричним ліхтариком або свічкою із сірниками.

Для короткочасного пересування по будинку в пошуках ліхтарика і свічок можна використовувати мобільний телефон. Використовуючи джерела світла з відкритим полум’ям,  дотримуйтеся заходів безпеки, щоб не допустити пожежі.

  1. Вимкніть усі електроприлади й електронне устаткування, щоб запобігти збитку від підвищення напруги при відновленні живлення. Також бажано висмикнути вилки з розеток. Крім того, відновити електроживлення буде простіше, коли немає великого навантаження на електричні системи.

Також вимкніть усе освітлення, крім одного джерела, щоб Ви дізналися, коли електропостачання буде відновлено. Якщо ж відключення тривале, а Ви залишаєте житло, то обов’язково вимкніть усі джерела освітлення!

Якщо у Вашому будинку встановлені пристрої сигналізації, то, як правило, вони забезпечені акумуляторними батареями. Це дозволить їм якийсь час автономно працювати під час відключення електрики.

  1. Далі потрібно з’ясувати: чи відбулося відключення електрики тільки у Вашій квартирі, чи в усьому будинку, чи у вашому мікрорайоні. Найпростіше для цього подивитись у вікно, щоб переконатися в тому, що електрику відключено не лише у Вашій квартирі чи в будинку.

Якщо світло відключили тільки у Вашій квартирі, то Ви могли включити в мережу занадто багато електроприладів або ж у квартирі сталося замикання. У цьому разімогли спрацювати автомати, які призводять до відключення електрики у Вашій квартирі. Установлюються вони, як правило, біля лічильника електроенергії в щитку на сходовому майданчику.

  1. Знайдіть в електричному щитку свої захисні автомати й переведіть їх у включений стан, якщо вони відключені (спрацювали). Повторне відключення автоматичних вимикачів свідчить про несправності електричної мережі Вашої квартири.

Якщо після включення автоматичних вимикачів не відбулося відновлення електропостачання, необхідно звернутися до спеціаліста. Можливо, проблема зі стояком у вашому під’їзді.

  1. У разі виявлення іскріння дротів в електричному щитку і/або запахів горілого не робіть самостійних дій, а телефонуйте спеціалістам.
  2. Якщо світло відключили не тільки у Вашій квартирі, але й у всьому будинку, тоді необхідно уточнювати причину відключення світла в диспетчерській виконавця комунальних послуг (керуючої компанії або ЖЕКу). Якщо це аварійна ситуація, то вони викличуть аварійну службу. Телефони диспетчерської краще мати заздалегідь у контактах свого телефону.
  3. Якщо з причин позапланового відключення електрики у Вас вийшла з ладу побутова техніка, то збиток Вам зобов’язаний відшкодувати виконавець комунальних послуг або енергопостачальна організація. Після усунення аварії звертайтеся до юриста для отримання детальної інформації.
  4. Після відновлення електропостачання не поспішайте все включати. Переконайтеся, що світло не моргає, а напруга стабільна в електромережі. Поставте на підзарядку всі прилади, що мають вбудовані акумулятори й використані вами в період тимчасової відсутності електрики.

Для дітей

Якщо у Вас є діти, то проінструктуйте їх на той випадок, коли під час зникнення електрики вони будуть самі.

Розкажіть і покажіть дитині місце, де зберігається ліхтар. Поясніть, що не слід підходити  до щита на сходовому майданчику, не намагатися самостійно включити світло. Нехай дзвонить сусідам. Якщо дзвінок спрацює, значить, світла немає тільки у Вашій квартирі. У такому разі нехай  попросить дорослих сусідів допомогти. Якщо світла немає в усьому будинку, значить, сталася аварія. Отже, доведеться почекати, поки з’явиться електрика.

У будь-якому разі дитина в першу чергу повинна зателефонувати Вам і повідомити про подію. Можливо, їй краще взагалі не виходити з квартири.

Увага! БЕЗПЕКА ПІШОХОДА!

Через відсутність освітлення вулиць у темний час по Харкову й області  збільшилася кількість ДТП з участю людей. Лише з 10 по 30 жовтня загинули 43 пішоходи, у тому числі 38 із них – у темний час доби. Це на 25% більше, ніж за три попередні тижні.

 Безпека головний принцип, якого обов’язково необхідно дотримуватися при дорожньому русі. Він обов’язковий не лише для водіїв автотранспортних засобів, але й для всіх учасників дорожнього руху. Згідно з офіційною статистикою наїзд на пішохода – найбільш поширений вид дорожньо-транспортних пригод. Переважно ДТП за участю пішоходів відбувається в темний час доби. Саме тому законодавцем були встановлені норми про носіння світловідбивних елементів із метою привернення уваги до себе та виділення себе на дорозі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2020 р. №1105 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306» визначено, що в темний час доби та в умовах недостатньої видимості пішоходи мають використовувати світлоповертальні елементи або бути в одязі, який містить такі елементи. Якщо в людини в одязі є світлоповертальний елемент, то можливість аварії зменшується в 6 – 8 разів. За несприятливих погодних умов людину в такому одязі буде помітно на відстані 130 – 150 метрів, а людину в темному одязі – лише на 25 – 50 метрів.

У Правилах дорожнього руху в розділі 4. ОБОВ´ЯЗКИ І ПРАВА ПІШОХОДІВ чітко прописано: п. 4.4. «У темну пору доби та в умовах недостатньої видимості пішоходи, які рухаються проїзною частиною чи узбіччям, повинні використовувати світлоповертальні елементи (стрічку, наклейку, жилет тощо) або бути в одязі, який має світлоповертальні елементи».

Тому КОЖЕН ПІШОХІД ПОВИНЕН УЖИВАТИ ЗАХОДІВ БЕЗПЕКИ.

Зростає кількість ДТП. Це пов’язано зі скороченням світлового дня, погіршенням погодних умов та з іншими об’єктивними причинами. Дороги в Харкові та в області не освітлюються (світломаскування), а пішоходи з настанням холодної погоди одягаються здебільшого в темний одяг і зливаються на дорозі з темрявою.

При русі в темний час доби по неосвітлених шляхах водій бачить тільки ту частину дороги, що освітлена фарами автомобіля. При цьому здатність очей до сприйняття світлових контрастів гірша, ніж при денному світлі. Особливо важко помітити на дорозі у вечірній та в нічний час пішоходів. Тому будьте обережні!

Браслети, виготовлені з м’якого пластику, помітні у світлі фар автомобіля з відстані до 400 м.

Носіння флайтера знижує ризик наїзду на пішохода, ролера чи велосипедиста.

Ви знали, що 40% ДТП з травмами пішоходів і велосипедистів стається вночі?

У цей час люди, особливо в темному одязі, майже не помітні на переході чи узбіччі, тому водії не встигають загальмувати.

Звертаю Вашу увагу, що світловідбивач для пішохода – це не просто атрибут особистої безпеки, але й лакмусовий папірець загальної культури, дисциплінованого, цивілізованого поводження на дорозі.

ДІЇ ПІД ЧАС СТИХІЙНОГО ЛИХА:

Зберігайте спокій, уникайте паніки, при необхідності надайте допомогу інвалідам, дітям, людям похилого віку та сусідам.

Закрийте вікна та відійдіть від них подалі.

Загасіть вогонь у грубах, вимкніть електро- та газо- постачання.

Зберіть документи, одяг та найбільш необхідні та цінні речі, продукти харчування на декілька днів, питну воду, медикаменти, ліхтарик, приймач на батарейках.

Перейдіть у безпечне місце. Сховайтеся у внутрішніх приміщеннях -коридорі, ванній кімнаті, коморі або та підвалі. Ввімкніть приймач, щоб отримувати інформацію.

Не намагайтесь перейти у іншу будівлю – це небезпечно.

Не користуйтеся ліфтами. Електромережу можуть раптово вимкнути.

Обминайте хиткі будівлі та будинки із хитким дахом, якщо лихо застало вас на вулиці. Вони руйнуються дуже швидко. По можливості заховайтеся у підвал найближчого будинку.

Якщо ви на відкритій місцевості, притисніться до землі на дні будь-якого заглиблення, захищаючи голову одягом чи гілками дерев.

Зупиніться, якщо ви їдете автомобілем. Не ховайтеся у ньому, а виходьте і швидко ховайтеся у міцній будівлі або на дні будь-якого заглиблення.

Уникайте різноманітних споруд підвищеного ризику, мостів, естакад, трубопроводів, ліній електромереж, водойм, потенційно небезпечних промислових об’єктів та дерев.

Не наближайтесь до води подивитися на шторм, сильні вітри здіймають величезні хвилі на морі, які накочуються на берег. Ви можете загинути.

ДІЇ ПІСЛЯ СТИХІЙНОГО ЛИХА:

Зберігайте спокій, заспокойте дітей та тих, хто отримав психічну травму у результаті лиха, оцініть ситуацію. Допоможіть, по можливості, постраждалим, викличте медичну допомогу тим, хто її потребує.

Переконайтесь, що ваше житло не отримало ушкоджень. Перевірте зовнішнім оглядом стан мереж електро-, газо- та водопостачання. Обов’язково кип’ятіть питну воду.

Не користуйтеся відкритим вогнем, освітленням, нагрівальними приладами, газовими плитами і не вмикайте їх до того часу, доки не будете впевнені, що немає витоку газу. Перевірте, чи не існує загрози пожежі.

За необхідності сповістіть пожежну охорону. Не користуйтеся телефоном, окрім як для повідомлення про серйозну небезпеку

Не користуйтеся ліфтами. Електромережу можуть вимкнути.

Не виходьте відразу на вулицю – після того, як вітер стих, через кілька хвилин шквал може повторитися.

Будьте дуже обережні, виходячи із будинку. Остерігайтесь: частин конструкцій та предметів, які нависають на будівлях; обірваних дротів від ліній електромереж; розбитого скла та інших джерел небезпеки.

Тримайтеся подалі від будинків, стовпів електромереж, високих парканів та іншого. Не поспішайте з оглядом міста, не відвідуйте зони руйнувань, якщо там не потрібна ваша допомога.

 

Як уберегтися при атаці   дронів-камікадзе

Проблема протидії цій новій загрозі стає досить важливим питанням. Зокрема, детальний аналіз Shahed-131 показав, що має відносно низьку собівартість і використовуєцивільні компоненти. Хоча, ураховуючи примітивність і відсутність систем наведення, Shahed-136 та Shahed-131 було б правильніше класифікувати як «літако-снаряди».

Дрони-камікадзе Shahed-136 «уміють» долати не менше 400 км.Отже, як розпізнати наближення такого дрона?

Вони гучні – коли наближаються, у повітрі добре чути звук, що схожий на роботу двигуна мопеда чи бензопили.

Як поводитись у разі такої атаки

  • Почули звук двигуна десь поруч – оцініть положення навколо та тримайтеся подалі від адміністративних будівель, стратегічних і військових об’єктів.
  • Знайдіть укриття та перечекайте атаку.
  • Якщо укриття далеко, дотримуйтеся правила «двох стін», які повинні відокремлювати вас від небезпеки.

Найкраще під час можливої атаки перебувати в спеціально облаштованому сховищі. Якщо такого сховища поблизу немає, то ховайтесь у підвалах або цокольних поверхах будинків, підземних паркінгах і переходах.

Якщо ви потрапили під обстріл на вулиці, знайдіть будь-який виступ, заглиблення в землі чи канаву. Укриттям на вулиці також можуть стати бетонна сміттєва урна чи сходи.

Лягайте на землю та закрийте голову руками. Прийміть позу ембріона, розгорніться ногами до стрілянини, прикрийте голову руками й відкрийте рот.

Якщо знайшли приміщення, вибирайте місце в кутку та недалеко від виходу, щоб миттєво залишити будинок у разі попадання снаряда. Залишайтеся в укритті щонайменше 10 хвилин після завершення обстрілу, адже існує загроза його відновлення.

Не залишайтесь у транспорті під час обстрілу. Вийдіть і відбігайте подалі від дороги. Знайдіть можливе укриття.

Ховатись у під’їздах, під арками, на сходових майданчиках, у підвалах панельних будинків, біля автомобільної техніки, автозаправних станцій також небезпечно. Намагайтеся не ховатись за автомобілями чи кіосками: вони часто стають мішенями.

ЩО РОБИТИ В РАЗІ РАДІАЦІЙНОЇ АВАРІЇ?

В умовах війни важливо розуміти алгоритм дій у разі різних надзвичайних ситуацій. Одна з таких — радіаційна аварія.

Радіаційна аварія — це порушення правил безпечної експлуатації ядерно-енергетичної установки, обладнання чи пристрою, при якому відбувся вихід радіоактивних продуктів або іонізуючого випромінювання за межі їх безпечної експлуатації, що призводить до опромінення населення та забруднення навколишнього середовища. Основними вражаючими факторами таких аварій є радіаційний вплив і радіоактивне забруднення. Аварії можуть супроводжуватися вибухами та пожежами.

Через радіаційний вплив у людини можуть бути порушені життєві функції різних органів (органи кровотворення, нервової системи, шлунково-кишкового тракту тощо) і може розвиватися променева хвороба під впливом іонізуючих випромінювань.

Найперше правило — слухайте вказівки влади, ДСНС та інших установ, які координуватимуть на місцях.

Тож як діяти при оповіщенні про радіаційну аварію? 

Якщо трапиться радіаційна надзвичайна ситуація, вам необхідно залишатись у приміщенні або негайно зайти до нього, якщо ви перебуваєте на вулиці. Це найбезпечніша дія, яку ви можете зробити.

— Зайдіть в укриття, підвал або всередину будівлі. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі.

— Заберіть всередину домашніх тварин.

— Закрийте й заблокуйте всі вікна та двері в приміщенні, не підходьте до них без нагальної потреби.

— Зробіть кількаденний запас води в герметичних ємностях. Продукти загорніть у плівки й покладіть у холодильник або шафу.

— Підготуйте маску, респіратор або ватно-марлеву пов’язку для захисту органів дихання.

— Слідкуйте за повідомленнями від рятувальників ДСНС, поліції, місцевої влади.

Як діяти, якщо вам необхідно вийти з укриття?

— Виходьте лише в разі нагальної потреби. Користуйтеся респіратором, одягніть плащ і гумові чоботи й рукавички.

— Не роздягайтеся на вулиці, не сідайте на землю, не купайтесь у відкритих водоймах, не збирайте гриби або лісові ягоди.

— Після повернення додому зніміть верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер і тримайте його подалі від людей і домашніх тварин.

— Помийтесь. Якщо є можливість, прийміть душ із милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани.

Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини вашого тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на ваші руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха.

— Одягніть чистий одяг.

Як безпечно харчуватися та пити воду?

— Уживайте воду лише з перевірених джерел. Допоки рятувальники чи влада не повідомляють про безпеку водопровідної води, доти лише вода в пляшках залишатиметься не забрудненою. Упаковка захищає рідину всередині від радіоактивних речовин.

— Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин. Тож майте запас води у пляшках або в інших герметичних контейнерах. Напої в холодильнику теж безпечні для вживання.

— Вода в інших ємностях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе й упаковок для їжі та води.

— Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, розбавляється водою до дуже низького рівня, і тому буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.

— Безпечною є їжа з герметичних контейнерів (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа, яка зберігалась у холодильнику або в морозильній камері.

— Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Перед використанням протріть кухонне приладдя вологою тканиною або чистим рушником. Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або в герметичний контейнер і залиште в недоступному місці, подалі від людей і тварин.

 

Пам’ятка самозбереження

Документи

Документи, які необхідно мати при евакуації: паспорт, водійське посвідчення, свідоцтво про народження, акти приватизації на землю, документи на авто, закордонний паспорт, ідентифікаційний код, документи на отримання соціальних виплат. Усе це потрібно відсканувати та скинути на флешку.

Крім того, необхідно виписати телефони родичів і друзів в окремий блокнот і тримати його при собі. Не забудьте також узяти стартові пакети мобільних операторів, радіо на батарейках, ліхтарик, аптечку, гроші, цінності та необхідний запас їжі.

Правила поведінки на блокпостах

“Під час огляду на блокпост зберігайте витримку, будьте ввічливі і спокійні. У вас можуть перевіряти документи, питати прописку, оглядати на предмет наявності слідів від зброї і пороху, проводити огляд особистих речей” – записано в пам’ятці.

– Під’їжджаючи до блокпосту, обов’язково скиньте швидкість і вимкніть дальнє світло – по сліпучих фарах можуть стріляти без попередження.

– Увімкніть аварійне світло.

– Тримайте при собі паспорт, водійські права та довіреності, пред’являйте їх за вимогою, намагаючись не давати в руки.

– Не розмовляйте по мобільному телефону.

– Не реагуйте на провокаційні фрази, давайте відповіді чітко та стримано, ввічливо.

– Не беріть із собою фото- і відеотехніку, не записуйте на інформаційні носії те, що відбувається.

– Приберіть зі своїх речей будь-яку символіку, що виражає вашу прихильність до якоїсь зі сторін конфлікту.

– Не тримайте руки в кишенях або відкритих сумках.

– Не з’ясовуйте скільки техніки та який склад підрозділу – це не ваша справа.

– Намагайтеся не рухатися по трасах після настання комендантської години.

– Не піднімайте галас, якщо вас не пропустили, беззаперечно виконуйте вимоги тих, хто контролює блокпост.

Самозбереження

Якщо ви ще не вирішили залишити небезпечну зону, а місто (район, квартал) вже знаходиться в зоні активних дій, пам’ятайте, що ви зобов’язані берегти здоров’я самого себе та своїх близьких.

Якщо ви залишилися в місті:

– Уникайте стратегічних об’єктів, трас, колон автомашин, блокпостів, місць скупчення людей – усі вони в будь-який момент можуть опинитися під вогнем.

– При собі завжди тримайте ДОКУМЕНТИ, що підтверджують вашу особу. У разі їх відсутності вас мають право затримати.

– Шибки посильте липкою стрічкою, скотчем і картоном, закладіть рами подушками. Найпоширеніші рани  осколкові.

– Укажіть місце вашого укриття на плакаті яскравою фарбою та помістіть на видному місці.

, Щільно закривайте вікна та двері. Залишаючи будинок, повідомляйте близьким ваш детальний маршрут.

– Зміцнюйте місце свого перебування мішками з піском, поруч із житлом тримайте запас дров чи вугілля, але не горючих матеріалів.

– Максимально запасайтеся водою, продуктами, теплим одягом.

– Не залишайте ДІТЕЙ без нагляду, не випускайте їх на вулицю, при пересуванні містом тримайте за руку.

– Економте паливо.

– Тримайте біля себе аптечку, не виходьте без неї на вулицю.

– Не залишайте своє укриття під час денних обстрілів, навіть якщо вам здається, що все затихло.

– Рух транспорту може бути призупинено незалежно від часу доби. Будьте готові проробляти будь-який шлях пішки, одягайтеся зручно.

Ні в якому разі не носіть одяг захисного кольору або подібний йому за кольором.

– Повільно покажіть чисті долоні, піднімаючи руки злегка над собою.

Якщо Ви побачили людину у військовій формі, зі зброєю в позиції бойової готовності, ОБОВ’ЯЗКОВО:

– Спокійно та стримано поясніть, що ви не маєте зброї.

– Якщо поруч із вами дитина, заспокойте та, обхопивши правою рукою, відведіть злегка назад, станьте в напівоберт.

– Запитайте, як можна залишити лінію вогню.

– Негайно покиньте зону небезпеки.

– При прояві агресії не заперечуйте, зберігайте спокій і чітко виконуйте вказівки. 

АЛГОРИТМ

ДІЙ ПІСЛЯ СИГНАЛУ «ПОВІТРЯНА ТРИВОГА»

Якщо ви вдома:

  1. Увімкніть приймач радіотрансляційної мережі, телевізор, радіоприймач. Уважно прослухайте інформацію.
  2. Якщо є можливість, попередьте сусідів і одиноких людей, які мешкають поруч. 
  3. Зачиніть вікна, вимкніть усі електричні та нагрівальні прилади.
  4. Перекрийте квартирний газовий вентиль, загасіть печі, вимкніть світло.
  5. Швидко одягніться та одягніть дітей.

Перевірте наявність пришитих із внутрішнього боку одягу в дітей дошкільного віку нашивок, на яких зазначено їх прізвище, ім’я, по батькові, адресу, вік, номер домашнього телефону.

  1. Візьміть:

– індивідуальні засоби захисту;

– завчасно підготовлений запас продуктів і води;

– особисті документи;

– кишеньковий ліхтарик.

 Інайкоротшим шляхом прямуйте до найближчої захисної споруди.

 Якщо ви в торговельно-розважальному центрі

або  іншому  громадському  місці:

  1. Ознайомтеся з інформацією щодо дій у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій під час перебування в закладі.
  2. Дотримуйтеся правил поведінки в місцях масового перебування людей.
  3. Не залишайте неповнолітніх дітей без нагляду.
  4. Уважно стежте за сигналами системи оповіщення та оголошеннями адміністрації закладу.
  5. Неухильно виконуйте вказівки адміністрації закладу.
  6. У разі оголошення евакуації негайно залишайте приміщення, зберігаючи спокій.
  7. Під час евакуації не користуйтеся ліфтами, спускайтеся сходами, прямуйте визначеними маршрутами евакуації до вказанихукриттів.
  8. Швидко й без паніки займіть місце в найближчій захисній споруді (сховищі, підвальному приміщенні, паркінгу тощо).
  9. Якщо захисної споруди поблизу немає, сховайтеся за бетонними плитами, бордюром, ляжте в заглибленнях землі, згрупуйтеся та закрийте голову руками.
  10. При виникненні паніки зберігайте спокій і здатність швидко та правильно оцінювати ситуацію.
  11. Якщо необхідно, надайте допомогу тим, хто її потребує.

 Якщо ви в транспорті:

  1. Попросіть водія зупинити транспортний засіб.
  2. Вийдіть із транспортного засобу та рухайтесь у протилежному напрямі від багатоповерхівок і промислових об’єктів (парку, скверу, пустиря).
  3. Швидко, без паніки займіть місце в захисній споруді (сховищі, підвальному приміщенні).

У разі відсутності в радіусі 500 м від будинку захисної споруди використовуйте для укриття підвальне приміщення під будинком.

Не можна після сигналу «ПОВІТРЯНА ТРИВОГА» залишатись у будинках, особливо на верхніх поверхах. Унаслідок вибуху вони будуть руйнуватися від впливу ударної хвилі.

Як поводитись у захисній споруді:

– Зайняти місце в захисній споруді.

– Виконувати вимоги старшого (коменданта).

– Не палити та не смітити.

– Голосно не розмовляти.

– Зберігати спокій і дотримуватися порядку.

– Допомагати дітям, літнім людям, інвалідам.

– Уважно слідкувати за розпорядженнями та сигналами оповіщення. 

 

Пам’ятка. Що треба знати про артобстріл і авіаудар

 Артобстріл і авіаудар

Якщо ви почули характерний свист або в нічний час побачили дію світлової гранати, негайно сховайтеся в безпечне місце. В ідеалі – це бомбосховища, але їх можуть замінити нижні поверхи приміщення з товстими стінами (сталінські будинки, підвали надійних невисоких будинків (важливо, щоб із них було щонайменше два виходи), підземні переходи, приміщення з несучими стінами (санвузол), чавунна ванна. Головне, щоб це місце було подалі від вікон і оточене бетоном.

Артобстріл триває до двадцяти хвилин, авіаналіт набагато менше. Сучасні бомбардування не можуть тривати довго. Усе завершиться максимум після сотого вибуху. Рахуйте хвилини та кількість ударів.

Не залишайте своє укриття до закінчення обстрілу. Не знімайте обстріл на телефон і не намагайтеся визначити кут попадання снаряду.

Будьте пильні! У зону обстрілу, як правило, потрапляють будинки, що знаходяться на околицях міста, і квартали, збудовані поруч зі стратегічними об’єктами. Якщо ваш будинок старий, панельний, у ньому застарілі
перекриття та балкони, він так само небезпечний і може бути зруйнований.

Завали

Якщо ви опинилися під завалами, постарайтеся очистити простір біля обличчя та грудей, розслабте м’язи та заспокойте дихання, постарайтеся повідомити про себе, використовуючи засоби зв’язку, або привертайте увагу галасом, наприклад, стуком. Не кричіть, якщо ви в “повітряному мішку”, економте повітря – до зруйнованої будівлі обов’язково прибуде бригада МНС і вас почують.

Вивільнення може зайняти більше часу, ніж хочеться потерпілому. Будьте терплячі, не приймайте рішення самоевакуюватися в разі сильного завалу.

Артобстріл у дорозі

Негайно лягайте на землю туди, де є виступ (початок тротуару, бордюр), або хоча б у невелике заглиблення. Якщо поруч є бетонна конструкція, лягайте поруч із нею, але подалі від споруд, які можуть обрушитись або спалахнути при прямому влученні.

Захист дають земляні щілини або траншеї, неглибокі підземні колодязі й широкі труби водостоку, канави глибиною 1-2 метри на відкритому місці, оглядові ями відкритого (на повітрі) гаража або СТО, а також каналізаційні люки.

Більшість снарядів розриваються безпосередньо над ґрунтом, тому осколки в момент вибуху розлітаються на висоті менше 30-50 см над поверхнею.

Лягайте, обхопивши голову руками. Закривайте долонями вуха та відкрийте рот – це врятує від контузії, убереже від акустичного удару.

Під час обстрілу В ТРАНСПОРТІ знаходитися небезпечно!

Легкова машина або автобус – помітна ціль. Найбільша небезпека – вибух бензобака. Використовуйте шосе, дороги міжобласного значення, пересувайтеся шляхами інших автомобілів. Дізнавайтеся стан дороги за добу: можливі руйнування мостів, повне блокування доріг. Ніколи не залишайте автотрасу з машиною або без неї, не наближайтеся до бордюрного каменя та не виходьте на узбіччя.

Рухайтеся короткими відстанями відразу ж після наступного вибуху.Якщо ви перебуваєте в автотранспорті, який став мішенню для прямого обстрілу, зупиніться та негайно залишіть його, краще з протилежного від обстрілу боку. Лягайте на землю, але не поруч із машиною, і поповзом перебирайтеся в більш надійне місце біля узбіччя дороги, у кювет.

Стежте за дітьми!

Їх можуть привабити незнайомі предмети на землі – осколки та снаряди. Залишаючи місце притулку, уважно дивіться собі під ноги. Бойові елементи можуть розриватися при падінні, у повітрі або від доторку. Загрозу можуть становити будь-які снаряди.

Вибуховий пристрій

Протитанкові міни встановлюються на дорогах, шляхах сполучення та призначені для знищення транспорту. Вони об’ємні, мають складну конструкцію і дуже помітні. Встановлюються в зелених насадженнях, полях, основними трасами та під мостами, близько до сільських населених пунктів.

Якщо ви виявили підозрілий предмет (дерев’яний, пластмасовий, металевий), повідомте про це в МНС, позначте місце яскравим шматком тканини, гілками.Протипіхотні міни  найбільш небезпечні. За розміром вони набагато менші протитанкових, можуть розірватися в будь-якому місці, де ходять люди. На вигляд вони можуть бути  якими завгодно: схожі на флягу, капкан, сталевий тюбик із пластиковою “пелюсткою”. Точне розташування мін і правила їх ліквідації можуть знати тільки фахівці.

Перша допомога

Завжди тримайте при собі аптечку першої допомоги:

– Анальгін – 0,5 г (10 таблеток в упаковці)
– Валідол – 0,06 г (10 таблеток в упаковці)
– Валокордин (корвалол)
– Нітрогліцерин – у таблетках
– Аерозоль або мазь (знеболювальна, антибактеріальна, протизапальна) для обробки опіків
– Антисептичні краплі для очей – застосовуються при опіках, травмах очей
– Валеріани екстракт
– Перекис водню
– Аміаку розчин
– Фізрозчин
– Лейкопластир бактерицидний 2,3 см х 7,2 см
– Бинт стерильний 5 м х 10 см
– Серветки кровозупиняючі № 3
– Пов’язки  антимікробні
– Гумовий кровозупиняючий джгут
– Пакети перев’язувальні індивідуальні
– Ножиці тупокінцеві
– Рукавички стерильні
– Спирт
– Дексаметазон (протиалергічний, антигістамінний)
– Активоване вугілля (антидот) №20
– Зеленка
– Фталазол

Перша допомога при пораненні

Якщо ви отримали пошкодження внаслідок впливу осколків, куль, дробу, картечі, шрапнелі:

  1. Перевірити чи безпечно перебувати в місці отримання травми.
  2. Покликати на допомогу, постаратися викликати швидку допомогу.
  3. Зупинити кровотечу: накласти джгут (ремінь і т.д.) на 5-10 см вище джерела кровотечі (не на голе тіло) там, де артерія найближче прилягає до кістки.

Через 30-40 хвилин послабити, закриваючи рану рукою. Якщо кровотеча поновиться, знову затягнути. Якщо кровотеча незначна, то відразу приступати до перевірки дихання, після чого тільки накласти пов’язку з того, що буде під рукою (шарф, хустку і т.д.), по можливості промивши перед цим рану хоча б простою водою.

Підтримуйте один одного

Якщо ви живете в зоні, наближеній до бойових дій, будьте готові до екстремальних ситуацій. Кожна людина може мати різну реакцію на події, аж до глибокої депресії.

Пам’ятайте! Великою загрозою є страх, безнадія, відсторонення від проблем і придушення емоцій.

Усвідомлення, контроль, самопоміч – основні правила виживання. Найважчі психологічні травми народжуються від умисних дій людини. Умійте вийти з глухого кута й допоможіть іншим.

Правила допомоги при травматичному стресі

– Припиняйте чутки та паніку, зберігайте спокій.

– Не концентруйтеся на власних стражданнях.

– Економте сили. При гострих нападах закривайте очі та глибоко дихайте через ніс.

– Повільно вимовляйте про себе фразу “я абсолютно спокійний”, використовуйте лічбу.

– Підтримуйте людей, які поруч із вами.

– Будьте мужні. Упоравшися з кризою, ви станете сильнішими.

– Не залишайтеся наодинці зі своїми проблемами.

– Правильна поведінка в зоні конфлікту та дотримання елементарних правил безпеки зберігає життя.

Як реагувати на загрозу хімічної атаки та надати першу допомогу

Те, що рятує життя. 17 безплатних онлайн-курсів із домедичної допомоги 

За словами інструкторки з домедичної допомоги, якщо в людини зупинилося серце, домедична допомога, яку надають до приїзду швидкої, у середньому в пʼять разів підвищує шанси людини вижити. До того ж діяти треба відразу.

Якщо ви ще не пройшли курс із домедичної допомоги, радимо це зробити. Адже ці навички як ніколи можуть знадобитися під час війни.

Нині багато організацій проводять безплатні курси офлайн або принаймні відкрили безплатний доступ до онлайн-курсів, тож публікуємо добірку, що може стати вам у пригоді.

  1. Всеукраїнська Спілка Парамедиків відкрила доступ до 23-х тем онлайн-курсу. Серед тем – як і в яких випадках треба надавати допомогу: судоми, укуси, травми голови, кровотечі, інфаркт та інсульт, як користуватися дефібрилятором, втрата свідомості, як дістати людину з авто, алергічні реакції, опіки, якою має бути автомобільна аптечка, кишкові інфекції тощо. Посилання на курси тут.

До того ж спілка надала безплатний доступ до онлайн-курсу з першої невідкладної допомоги для дітей із 7 років.

  1. TESIMED – Center for Medical Simulation проводив вебінар про домедичну допомогу під час війни. Запис можна переглянути за посиланням. У відео йдеться про зони надання допомоги та алгоритм, як це робити правильно.
  2. Онлайн-курс “Домедична допомога” від ГО “Смарт освіта” і EdEra. У відео лікар-хірург розповідає й показує, як надавати домедичну допомогу в різних ситуаціях.

Основи першої допомоги (ОПД) – це перша частина курсу, тут ідеться про першу медичну допомогу у випадку найбільш поширених станів, що загрожують здоров’ю та життю постраждалого.

Друга частина – про першу медичну допомогу під час зупинки серця та дихання й серцево-легеневу реанімацію (СЛР).

Третя частина – про дії в екстремальних ситуаціях.

  1. Організація “CAB”, що навчає домедичної допомоги, відкрила доступ до навчальних відео. Тут є письмове пояснення, тут можна ознайомитися з протоколами надання тактичної допомоги пораненим в умовах війни. За посиланням є відео, як зупинити кровотечу, а в цьому посібнику йдеться про допомогу травмованим на догоспітальному етапі.

До того ж організація проводить безплатні офлайн-курси з першої допомоги для груп воєнних, поліції, тероборони та волонтерів у різних містах.

  1. Волонтери організації “Мотохелп” також періодично й безплатно проводить курси з домедичної допомоги. Слідкувати за анонсами можна на сайті.
  2. Всеукраїнська Рада Реанімації та Екстреної Домедичної Допомоги безплатно надає посібники “Домедична допомога в умовах бойових дій” медикам, воєнним, теробороні та волонтерам. Аби отримати посібники для організації, заповніть анкету за посиланням.
  3. Патрульна поліція створила онлайн-курс про те, як правильно робити масаж серця, які є міфи про надання домедичної допомоги, на скільки часу можна накладати джгут, чого не треба робити під час надання першої допомоги, а також про те, як захищатися від ударів і захватів.
  4. Війська НАТО розробили короткий алгоритм дій для домедичної допомоги, який допомагає швидко вивчити головні правила. А українська військова Ольга Омельчук створила україномовну спрощену послідовність дій, яка допоможе швидко надати домедичну допомогу. Принцип “Ко-Ле-Со” легко запам’ятовується, а кожен склад відповідає за наступний крок: кров, легені, серце.
  5. Чат-бот Медичного Корпусу в телеграмі створили для того, аби нагадати, як надавати домедичну допомогу постраждалому та не розгубитися в надзвичайній ситуації. Чат-бот не має медичних рекомендацій – лише поради, як надати допомогу до приїзду швидкої.
  6. За допомогою чат-боту в телеграмі Fast Aid Bot можна підготуватися до екстремальних ситуацій. До того ж він допоможе безпосередньо в ситуації, коли щось трапилося. Зокрема, розповість про те, як надати домедичну допомогу, якщо в людини травма, їй стало зле, а також покаже загальний алгоритм.
  7. Громадська організація “T-Helpers” опублікувала відео про основи першої медичної допомоги на полі бою. У відео йдеться про правила зупинки кровотечі, накладання джгута, допомоги в жовтій зоні, огляду пораненого, зупинки кровотечі різними методами, користування кровоспинними середниками, допомогу в разі поранення грудної клітки, відновлення прохідності дихальних шляхів тощо.
  8. Лікарка медицини невідкладних станів Анастасія Азовська підготувала базовий курс про правила й алгоритми домедичної допомоги. Курс безплатно можна переглянути після реєстрації.
  9. Центр спеціальної підготовки надав відеозапис семінару “Перша допомога в надзвичайній ситуації”. Після перегляду відео ви знатимете, який початковий алгоритм дій під час надання першої невідкладної допомоги, усе необхідне про рани та кровотечі та як їм зарадити, про евакуацію постраждалих із місця події та набір першої допомоги.

До того ж на YouTube-каналі організації можна переглянути інші тематичні відео. У її телеграм-каналі також є короткі інструкції, корисні відео та ілюстрації.

  1. Ветеран спецзагону з Нідерландів Нік Коппердраайєр створив онлайн-курс для українців із надання першої допомоги. Після реєстрації стають доступними уроки про рятувальні заходи протоколу MARCH, що використовують військовослужбовці країн НАТО, польову аптечку, допомогу в разі масивної кровотечі, перевірку стану дихання та дихальних шляхів, циркуляції крові, запобігання гіпотермії, черепно-мозкові травми тощо.
  2. Медики черкаської екстреної допомоги публікують у TikTok короткі відео з фаховими порадами. Наприклад, щодо різних способів зупинки кровотечі, причин для виклику екстреної допомоги й висвітлюють звичні будні працівників екстреної служби.
  3. Міжнародна команда TacticMedAid створила онлайн-курс із 3–15-хвилинними відео на такі теми: закрита чи прониклива травма грудної клітки, зупинка вузлової кровотечі шиї, як накладати бинтову пов’язку, як відновити прохідність дихальних шляхів, як накласти джгут або турнікет, трамбування рани тощо.

А в телеграм-каналі організація публікує короткі відео та ілюстрації про надання домедичної допомоги.

 

Марія Марковська, “Нова українська школа”

Титульне фото: автор – kasto, Depositphotos 

 

COVID-19: уроки для учнів 6-10 класів 

Урок розроблено в рамках спільного проєкту з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні

Сьогодні світ зіштовхнувся із серйозним супротивником – коронавірусом нового типу.

Важливо, аби школярі також розуміли серйозність захворювання та знали, як діяти під час пандемії.

У межах спільного проєкту з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, ГО “Смарт освіта” разом із біологинею та вчителькою-методисткою Інною Дьоміною розробили для вас цей урок, аби дати дітям необхідні знання та навчити відрізняти правду від міфів. Детальніше

 

 

Плакат_УБН

наказ про тимчасові карантинні заходи

Про організацію ОП 2021

Про організацію роботи з ОП 2021

Про організацію безпечного середовища 2021

ПАМ’ЯТКА

Щоб не сталося пожежі:

  1. Ніколи й ніде не грайте із сірниками й запальничками.
  2. Самостійно не запалюйте газову плиту, а в сільському будинку не намагайтеся розтоплювати піч.
  3. Не залишайте без догляду ввімкнені праску або чайник.
  4. Не грайте з бензином, гасом й іншими рідинами, які можуть спалахнути.
  5. У лісі не розпалюйте багаття без дорослих.

ПАМ’ЯТКА

про правила поводження учнів у разі загрози пожежі

Пожежа у квартирі

  • Повідомите пожежну охорону.
  • Виведіть на вулицю дітей і літніх людей.
  • Спробуйте водою (з водопроводу, від внутрішніх пожежних кранів), пральним порошком, щільною тканиною тощо загасити пожежу.
  • Вимкніть електроавтомати (на щитку на сходовій площадці), зачинивши за собою двері.
  • Під час виходу з квартири захистіть очі й органи дихання від диму респіратором, ватно-марлевою пов’язкою, змоченими водою шматком тканини або рушником.
  • Рухайтеся, пригнувшись або поповзом (унизу диму менше).
  • Накрийте голову й тіло мокрою тканиною.
  • За неможливості вибігти сходовими маршами, використайте балконні сходи; якщо їх немає, вийдіть на балкон, зачинивши щільно за собою двері, і кричіть: «Пожежа!».
  • За можливості вкажіть пожежним місце пожежі.

Правила поводження під час пожежі

  1. Правила пожежної безпеки у вашому домі

Пожежа — це завжди лихо. Проте не всі знають елементарні правила поведінки у випадку пожежі. І навіть знайоме з дитинства — «телефонуйте 101» — у паніці забувається. Ось декілька найпростіших порад, які допоможуть вам у складній ситуації.

Головне правило — ніколи не панікувати!

 

  1. Що робити в разі виявлення загоряння або пожежі
  • сповістити про це за телефоном 101, указавши точну адресу, поверх і характер загоряння;
  • негайно повідомити про те, що трапилося, сусідам;
  • за можливістю падати допомогу хворим і літнім людям, знеструмити квартиру;
  • зачинити вікна й двері, щоб не роздмухувати полум’я;
  • якщо можливо, потрібно вийти з квартири й зачинити за собою двері;
  • за сильної задимленості пересуватися рачки або поповзом;
  • під час проходження через приміщення, яке горить, зняти легкозаймистий одяг і одяг, що плавиться, облитися водою, накритися мокрою ковдрою, віддихатися, затримати подих, залишити приміщення бігцем;
  • якщо немає можливості покинути квартиру через сходову площадку, то потрібно використати балконні пожежні сходи, а за їх відсутності вийти па балкон або лоджію і кликати на допомогу!

 

Щоб уникнути пожежі, не можна:

  • залишати в будинку, особливо де є діти, легкозаймисті предмети;
  • залишати без догляду запалені газові плити й електричні чайники, інші електричні прилади, що правлять для приготування їжі й кип’ятіння води;
  • використовувати зношені, перебиті й саморобні електроподовжувачі;
  • навантажувати на одну розетку кілька електричних приладів, сумарна потужність яких перевищує 1,5 кіловата;
  • застосовувати в електропробках і запобіжниках саморобні дротові «жучки»;
  • використовувати в пластикових лампах й абажурах електролампочки більшої, ніж зазначено в технічному паспорті, потужності;
  • накривати чи обгортати електролампи газетами або тканиною;
  • розташовувати нагрівальні прилади поблизу штор, накидок, розвішаного одягу, стін, обклеєних шпалерами тощо;
  • палити в ліжку;
  • сушити білизну, розігрівати мастики, побутову хімію над вогнем або з будь-якою іншою метою використовувати у квартирі відкритий вогонь;
  • захаращувати пожежні виходи;
  • замикати пожежні двері й люки в лоджіях і на балконах верхніх поверхів;
  • користуватися під час пожежі ліфтом;
  • спускатися у під’їзді, тримаючись за сходові поруччя;
  • заходити в приміщення, що горить, якщо немає можливості проскочити його за кілька десятків секунд.

 

Правила поводження під час пожежі

Кілька правил безпечного поводження у випадку пожежі.

  • Якщо пожежа виникла вночі, і ви прокинулися від запаху диму, у жодному разі не залишайтеся в ліжку. Підводитися з нього, як звичайно, не можна, потрібно скотитися па підлогу. Дим, у якому містяться отруйні речовини, піднімається вгору.

Якщо ви сядете на ліжко, то вдихнете його й можете отруїтися, урятуватися вже буде важко. Тому необхідно опуститися нижче границі диму.

Запам’ятайте: задимленим приміщенням пересуватися треба рачки або поповзом (щоб не втратити орієнтацію). Потрібно доповзти до дверей. Але відразу відчиняти їх не треба, оскільки в сусідній кімнаті (або на сходовій площадці) може бути основне місце загоряння. Обережно, тильною стороною долоні доторкніться до дверей і ручки. Якщо поверхня тепла, а ручка гаряча — це тривожні ознаки: за стіною бушує пожежа. Якщо ж ні, обережно відчиніть двері, але не розчиняйте навстіж. Бо тоді утвориться сильний приплив повітря, і якщо в кімнаті все таки є загоряння, нехай навіть невелике, це може призвести до спалаху полум’я.

  • Переконавшись, що шлях вільний — пожежі немає, перебирайтеся до наступної кімнати, але не забудьте зачинити за собою двері. Дотримуючи всіх застережних заходів (рухатися тільки поповзом або рачки, щоразу зачиняючи двері), спробуйте дістатися до виходу. По дорозі розбудіть усіх, хто є у квартирі, маленьким дітям, літнім або хворим допоможіть покинути квартиру, що горить.
  • Вибравшись із неї, негайно зателефонуйте в пожежну охорону за Єдиним телефоном порятунку — 101. Диспетчерові потрібно чітко назвати вулицю, номер будинку, поверх, де відбулася пожежа. Необхідно пояснити, що горить — квартира, горище, підвал, коридор тощо.
  • Якщо в будинку є кодовий замок, назвіть помер коду. Організуйте зустріч пожежних і покажіть їм найкоротший шлях до будинку. Це прискорить їхнє прибуття до місця події, особливо, коли будинок розташований не на самій вулиці, а в глибині забудови.
  • Якщо телефону в кімнаті немає, а шлях відрізаний, тоді підповзіть до вікна, зробіть глибокий вдих, затримайте подих, підведіться, швидко розкрийте вікно й знову присядьте навпочіпки (пам’ятайте про отруєння димом!). Не відкривайте вікно па всю ширину (приплив повітря підсилить вогонь), висуньтеся й кричіть: «Допоможіть, пожежа!».
  • Якщо, стоячи біля вікна, ви задихаєтеся від диму, знову присядьте й глибоко вдихніть. Потім підведіться й знову кличте на допомогу! Намагайтеся привернути до себе увагу: стукайте по жерстяному укосу підвіконня, киньте що-небудь у вікно сусідньої квартири тощо.
  • Припустімо, вікно відкрити не вдається, тоді розбийте скло твердим предметом або ударом ноги (перед цим потрібно взутися), але в жодному разі не руками: можна сильно порізатися.

Запам’ятайте! Спускатися по ринвах або за допомогою зв’язаних між собою простирадл украй небезпечно, ці прийоми можливі лише у виняткових випадках…

А щоб ці випадки обходили ваш будинок осторонь, намагайтеся прислухатися до наших нескладних порад і дотримуйтеся правил пожежної безпеки в побуті. Так надійніше!